Komputery stały się standardowym elementem wyposażenia niemal każdej firmy, to także sprzęt znajdujący się w domach. Kupując komputer stacjonarny, trzeba jednak wyposażyć go w peryferia, w tym monitor, co wiąże się często z niemałymi kosztami. Z tego względu decyzja o wyborze monitorów używanych wydaje się rozsądna, gdy chce się ograniczać budżet. Jak znaleźć dobrej jakości używane monitory, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Oto najważniejsze informacje.

Parametry monitorów używanych – który wybrać?

Właściwie wszystkie monitory używane, podobnie jak nowy sprzęt warto dobrać pod kątem potrzeb i wymagań. Warto zatem określić parametry takie jak:

• przekątna (wielkość) ekranu, stosunek boków – ekran klasyczny, panoramiczny etc.,

• rozdzielczość ekranu w pikselach,

• jasność i wielkość plamki,

• kontrast statyczny oraz dynamiczny, czas reakcji,

• typ ekranu, na przykład IPS, LED, TFT,

• rodzaje złącz i portów, na przykład HDMI, VGA, DisplayPort, USB,

• obecność głośników,

• fizyczne wymiary ekranu, obecność podstawy, uchwytu ściennego,

• ergonomię użytkowania, możliwości regulacji,

• zużycie energii, norma emisji.

Dostępne w sprzedaży monitory używane są bardzo różnorodne, warto jednak postawić na sprzęt cenionych marek, cieszących się długą żywotnością i niską awaryjnością. Kupując monitor z drugiej ręki warto wiedzieć, jakie akcesoria będą do niego dołączone oraz czy sprzedawca zapewnia bezpieczne opakowanie sprzętu. Jest to szczególnie istotne w przypadku monitorów o dużych przekątnych ekranu.

Co jest ważne przy zakupie używanego monitora?

Najważniejsze aspekty związane z wyborem używanych monitorów powinny dotyczyć ich faktycznego stanu i sprawności. Dlatego warto korzystać z ofert rzetelnych sprzedawców, dokładnie opisujących klasę sprzętu. Istotna jest także kwestia gwarancji i jej trybu. Faktycznie sprawdzony, dobry sprzęt musi posiadać gwarancję sprzedawcy, optymalnie w trybie door-to-door.

Czy warto kupować monitory używane?

Sprawdzone monitory używane z pewnego źródła, opatrzone precyzyjnym opisem oraz gwarancją są dobrą decyzją zakupową. Sprzęt poleasingowy sprawdzony przez specjalistów może być w świetnym stanie i służyć przez lata. Często za niewielki ułamek ceny otrzymuje się używany monitor wysokiej klasy, który idealnie sprawdzi się do pracy, ale i nauki czy zabawy. Wybór używanego sprzętu wspiera także ekologię. Z tego względu warto poznać oferty sprzedawców mających dobrej klasy monitory poleasingowe, wśród których z pewnością znajdzie się sprzęt spełniający oczekiwania.