Choć dla przeciętnego użytkownika kabel i przewód niczym specjalnym się nie różnią, co więcej, w mowie potocznej wyrazy te często stosuje się wymiennie, to już dla przedstawicieli branży elektrycznej są to dwa, zdecydowanie różniące się od siebie produkty. Jakie są zatem między nimi różnice i gdzie elementy te znajdują zastosowanie?

Co to jest przewód i czym się cechuje

 

W nomenklaturze technicznej przewód to nic innego, jak element obwodu elektrycznego czy też elektryczno-sygnałowego, powszechnie wykorzystywany do przewodzenia prądu czy sygnału, od jego źródła do odbiornika. Przewody są wykonane z materiałów idealnie nadających się do tego celu. Najczęściej jest to miedź lub aluminium, metale świetnie przewodzące prąd elektryczny. Przewód może mieć różną formę, zarówno pojedynczego drutu, ale też linki, składającej się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu drutów skręconych ze sobą śrubowo. Występuje również w postaci szyny prądowej o różnym kształcie i wymiarach. Bez względu jednak na to czy jest to pojedynczy drut, linka czy szynoprzewód, to każdy z tych elementów nazywany jest żyłą. Co ważne, przewód zawsze jest zbudowany tylko z jednej żyły, która dodatkowo może być zaizolowana, ale nie jest to koniecznością. Podsumowując, przewód to nic innego, jak jednożyłowy element obwodu elektrycznego, umożliwiający połączenie źródła prądu z odbiornikiem.

Czym charakteryzuje się kabel

 

Choć w mowie potocznej często naprzemiennie posługujemy się słowem przewód i kabel, to w nomenklaturze technicznej są to dwa odmienne elementy. Cechą charakterystyczną kabla jest to, że składa się on z jednego, kilku lub kilkunastu przewodów, najczęściej izolowanych i umieszczonych we wspólnej powłoce ochronnej. Osłona ta efektywnie zabezpiecza wnętrze kabla przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Znajdujące się w jej wnętrzu przewody, mogą być również dodatkowo wzmocnione oplotem czy też stalowymi linkami, skutecznie chroniącymi przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Niektóre przewody znajdujące się we wnętrzu kabla są często także zatapiane we wspólnej otoczce, co zdecydowanie poprawia ich odporność na uszkodzenia i wytrzymałość.

Najważniejsze różnice pomiędzy kablem, a przewodem

 

Kable, choć często nazywane przewodami, znacząco od nich się różnią. Przede wszystkim mają zupełnie inną budowę. Są rodzajem złożonego przewodu, który ze względu na swoją konstrukcję, z powodzeniem może być stosowany na zewnątrz budynków, zarówno na ziemi, w powietrzu czy w wodzie. Przewody charakteryzują się znacznie prostszą budową i bez zastosowania odpowiednich osłon, mogą być wykorzystywane wyłącznie wewnątrz budynków.