To oczywiste, że często natkniemy się na kandydatów do pracy, którzy pochodzą z innych krajów niż Polska. Nie wszystkie stanowiska wymagają tego, aby posiadać doskonałą znajomość języka polskiego, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na pracowników  z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu czy też z innych państw. Istnieje przynajmniej kilka powodów, dlaczego okaże się to dla nas dobrym pomysłem, a niekiedy nawet bardzo opłacalnym finansowo rozwiązaniem.

 

Istnieje bardzo krzywdzący stereotyp, że pracownicy z Ukrainy zbytnio nie przykładają się do pracy, są problemowi, a także nie zawsze są kompetentnymi kandydatami do pracy, która jest bardziej wymagająca. Nic jednak bardziej mylnego, incydenty zdarzają się wśród każdych grup, jednak Ukraińcy to najczęściej osoby, które bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków, a przy tym rzetelnie je wypełniają.

 

Dlaczego warto wybrać pracowników z Ukrainy?

 

W wielu przypadkach może wydawać się, że pracownik z Ukrainy, będzie miał problem z uwagi na barierę językową. Z drugiej strony należy zdawać sobie sprawę, że nie idealna polszczyzna zawsze stawiana jest na pierwszym miejscu, a umiejętności i podejście do pracy. Co więcej, spora część obywateli Ukrainy zna nie tylko język ukraiński, polski, ale też rosyjski oraz angielski, co może stanowić bardzo ciekawe rozwiązanie, jeżeli chodzi o potencjał ich wykorzystania przy różnych, międzynarodowych projektach.

Podobna sytuacja jest w przypadku pracowników z innych krajów. Ci przyjeżdżając do obcego dla siebie państwa, bardzo chcą się wykazać, ponieważ przyjechali do Polski w celach zarobkowych. Na pewno będą chcieli się wykazać i niejednokrotnie wykażą więcej zaangażowania, niżeli polscy pracownicy zatrudnieni na podobnych stanowiskach. To jednak od nas zależy, czy postawimy na taką opcję. Duże zainteresowanie tą opcją pokazuje, że opłaca się na nie postawić, ponieważ pracownicy czerpią z tego wymierne korzyści.